antibloog

dni Linuxa

025|| Dzień #7 Mint- nowe możliwości

Witajcie!

Ostatnio stwierdziłem, że wpisy będą pojawiać się regularnie. Obiecałem, że "jutro" będzie kolejny wpis. Chciałbym uprzedzić wszystkich tych którzy mieli zamiar mnie ochrzanić: jak ja piszę "jutro" mam na myśli "prawdopodobnie jeszcze w tym roku, ale nie wiem kiedy".

Ale zacznę już o Mincie bo się rozpiszę na temat mojego "jutra" i tyle z tego będzie.

Zaczniemy od ciekawostki, czyli od dodawania skrótów na pulpit. Nie przeciąga się tak jak w windzie ze startu na pulpit. Gdy otworzymy menu, na tym co chcemy dowiązać do pulpitu (bo w Linuksie nie ma skrótów tylko są dowiązania- taka ciekawostka) musimy kliknąć PPM wtedy wygląda to tak:

Zrzut ekranu z 2014-07-17 10:00:28.png

Możemy to dodać do panelu (czyli do jak to było w Mandrivie "tacki systemowej" lub jak kto woli po prostu paska zadań), do ulubionych, do pulpitu lub odistalować.

Zaciekawiła mnie opcja "aktywne narożniki". Wygląda mniej więcej tak:

Zrzut ekranu z 2014-07-17 10:01:46.png

Możemy sobie tu ustalić co ma się stać kiedy najedziemy na narożnik lub na niego klikniemy. Ja zaprogramowałem sobie tylko te zaznaczone na zielono. Pamiętacie wiele pulpitów w Mandrivie? Tutaj jest podobnie. Nie będę znowu tłumaczył o co chodzi. Jeśli nie wiesz przejdź do wpisu 21.

Zrzut ekranu z 2014-07-17 10:04:27.png

Obszary robocze możemy sobie nazwać, dodać ich ile nam się podoba, i pousuwać je sobie. Oczywiście na każdym pulpicie możemy mieć otwarte coś innego. Natomiast jeśli mamy dużo programów otwartych na jednym pulpicie, możemy je sobie uporządkować. W moim przypadku trzeba najechać na prawy górny narożnik. Wtedy wszystkie okienka na danym pulpicie układają nam się tak:

Zrzut ekranu z 2014-07-17 10:05:49.png

Możemy je sobie poprzesuwać i pousuwać.

Na dziś przygotowałem również nowe desklety. Nie były one dołączone w podstawie, ale twórcy Minta udostępniają nam więcej gadżetów do pobrania online.

Zrzut ekranu z 2014-07-17 10:08:32.png

Kalkulator i "Sticky Notes". Niestety nie jest tak jak w Mandrivie, że desklet jest przypisany do konkretnego pulpitu. Desklety są we wszystkich pulpitach, więc niestety nie zrobie sobie syfu na pulpicie :( Tutaj wyjątkowo punkcik dla Mandy.

Na dziś to wszystko. Jak wam się podobała dzisiejsza tapeta? Która waszym zdaniem lepsza? Komentujcie, oceniajcie, piszcie co wam się podobało, co nie i co opisać "jutro". Do zobaczenia!